S podzimem k nám přichází začátek semestru, který sebou nese nové zážitky a výzvy. Přednášky, semináře, povinnosti – ale i mnoho studentských akcí a příležitostí zabavit se. Studium na vysoké škole může být náročné, protože vyžaduje mnoho našeho času, úsilí a schopnosti plánovat. Do toho ještě často musíme řešit práci nebo brigádu. Kromě povinností je ale důležité věnovat čas studentskému životu, našim koníčkům a blízkým lidem. Jak vybalancovat poměr mezi časem věnovaným studiu a našim volným časem? Jak volný čas využít, tak, aby se nám lépe studovalo nebo pracovalo?
Co to je study-life balance?
Study-life balance je vyhovující poměr mezi školou (případně prací) a soukromým životem. Když jsme spokojení/é s naším study-life balancem věnujeme dostatečnou část svojí energie a času povinnostem a zároveň máme prostor odpočívat a užívat si studentský život. Každý to máme trochu jinak. Někdo potřebuje odpočívat déle, někomu stačí na dobití energie pár chvil. Tento poměr se může dokonce v různých obdobích života měnit. Důležité je, abychom si ho nastavili/y tak, že nám to vyhovuje. Jak na to? A jde to vůbec?
Balancování na laně
Udržování study-life balance je jako balancování na laně. Cílem je dojít na jeho druhý konec a semestr/studium úspěšně dokončit. Když jsme příliš naklonění/é na stranu studia, ale nemáme dost času na odpočinek a příjemné aktivity, nemáme kde energii na studium dobít a balanc ztrácíme. Když jsme zase příliš naklonění/é na stranu odpočinku a nevěnujeme se studiu, můžeme mít studijní problémy a je náročnější na laně se udržet.
Co nám pomáhá udržet balanc?
Pro udržování poměru mezi školou a odpočinkem je klíčové plánování času. Když si dokážeme efektivně naplánovat náš den, balancuje se nám lépe, protože mnohdy dokážeme najít čas i na aktivity, které nám dělají radost.
1) Jak na plánování času?
A. Veďte si diář nebo kalendář
Někdo upřednostňuje papírovou formu, někomu zase vyhovují aplikace v mobilu. Na podobě nezáleží, důležité je zaznamenat si všechny důležité deadliny a události. Aktivity a povinnosti si můžete plánovat do časových bloků, nebo si je zapsat do to-do listů.
B. Připomínky
Naplánovali jste si podrobný a hezky vypadající kalendář, ale v průběhu dne se do něj vůbec nepodíváte? Zkuste si nastavit připomínku nebo budík, který vám váš plán v průběhu rušného dne připomene. Budete tak mít jistotu, že na vaše plány nezapomenete.
C. Určete si priority
Času je málo a povinností hodně? Vyčleňte si v průběhu dne aspoň pár minut na určení toho, co je důležité. Berte v úvahu blížící se deadliny ale i množství energie, které máte na jejich dokončení. Co můžete nechat na později a co úplně vynechat?
D. Objevte techniky time managementu
Chcete začít plánovat svůj čas, ale potřebujete nějaké konkrétní triky, jak na to? Podívejte se na článek Kariérního centra ČVUT: Jak na Time-management a produktivitu | Kariérní centrum ČVUT (kariernicentrum.cz)
2) Plánujte nejen povinnosti, ale i příjemné aktivity!
Příjemné aktivity přináší do našeho života pozitivní prožitky jako radost, pohodu a uvolnění. Kromě toho snižují úzkost a prožívání stresu. Často máme tendenci plánovat výlučně jen povinnosti. Ty nám také můžou dělat radost, ale často sebou nesou i nutnosti podání dobrých výkonů a následného sebehodnocení. Proto je důležité nezapomínat i na aktivity, které nám dělají radost mimo školních povinností. Jak na to?
- Napište si seznam věcí, které děláte rádi. Kdy jste naposledy dělali/y něco, z čeho máte radost?
- Naplánujte si příjemné činnosti do kalendáře/diáře. Od kdy do kdy se jim můžete věnovat?
- Soustřeďte se na přítomný moment. Když děláte příjemnou aktivitu, snažte se nemyslet na povinnosti, které vás čekají.
- Naplánovali jste si příjemnou aktivitu, ale nedělá vám radost? Navzdory plánům aktivita nemusí vždy zafungovat. Důležité je do ničeho se netlačit. Aktivitu můžete změnit podle vašich potřeb nebo vyzkoušet něco úplně jiného.
Co když vážně nestíháte?
Ne vždy máme svůj čas úplně pod kontrolou a musíme dodržovat stanovený rozvrh a deadliny. V takových chvílích je důležité věnovat alespoň malou část našeho dne něčemu, co nám dělá radost. Pustit si oblíbený podcast nebo písničku. Pobavit se před přednáškou se spolužáky, se kterými se cítíme dobře. Jít na krátkou procházku nebo si na chvíli zacvičit. Dát si jídlo, které nám chutná. To všechno jsou činnosti, které lze většinou vtěsnat i do náročného dne.
3) Pečujte o sebe
Aktivity spojené s prací a studiem mohou být často vyčerpávající. Proto je dobré využít volný čas na doplnění energie. Jak o sebe můžeme v průběhu semestru a zkouškového období pečovat? V souvislosti s péči o naší duševní pohodu můžeme mluvit o několika oblastech: fyzická, psychická a sociální oblast. Součástí fyzické oblasti je pravidelný spánkový režim, vyvážená strava nebo dostatek pohybu. Péče o naše tělo má příznivý vliv na naše fyzické ale i duševní zdraví. V psychické oblasti můžeme pečovat o své myšlenky nebo emoce. Sebepéče v sociální oblasti zahrnuje navazování nových vztahů nebo posilování těch současných. Zdrojem příjemných pocitů a smyslu může být i dobrovolnictví a nezištná pomoc druhým.
Máte zájem o více tipů, jak o sebe pečovat a posilovat psychickou odolnosti? Podívejte se do našeho Manuálu duševního zdraví vysokoškolského studenta.
4) Buďte na sebe hodní
Balancování našeho studijního a volného času není vždy jednoduché ani automatické. Je to spíš umění, které se učíme na základě našich zkušeností. Důležité je uvědomit si, že nežijeme ve vzduchoprázdnu, a kromě naší snahy balancovat jsme obklopeni/é kontextem různých lidí, událostí a faktorů. Někdy nám nepředvídatelné okolnosti pokazí plány a nemůžeme s tím nic dělat. Buďte na sebe hodní a dovolte si vaše plány změnit. Pamatujte, že máte k dispozici jen 24 hodin denně a v omezeném čase nelze stihnout úplně všechno.
5) Nejste na to sami
Plánování a organizace je důležitým nástrojem k vybalancování našeho času. Důležitou roli na cestě k úspěšnému dosáhnutí cíle ale hrají i lidé v našem životě. Mohou nám fandit a podporovat nás v dosahování cílů. Zvedat nás ze země, když z lana spadneme. Těšit se z našich úspěchů a dávat nám naději, když se nám zrovna nedaří. S kým chcete sdílet svou radost z úspěchů nebo příjemných aktivit? S kým si můžete promluvit, když se necítíte dobře? Zkuste se nad tím zamyslet a vytvořit si seznam takových lidí ve vašem živote. Můžete po něm sáhnout ve chvílích, kdy budete chtít něco sdílet.
Máte ve svém životě takových lidí málo? Dobrou zprávou je, že studium na vysoké škole je skvělý čas na navazování nových kamarádství. Kolem vás je mnoho lidí, kteří řeší podobné věci jako vy. Je tedy možné, že by taky rádi sdíleli, co prožívají. Pokud nevíte jak na to, dorazte k nám do CIPSu na nějakou zajímavou akci a možná najdete někoho podobně smýšlejícího jako vy: Akce – CIPS ČVUT (cvut.cz)
30.9.2024
Mgr. Lenka Oppová