O projektu „Týdny duševního zdraví“
Pro spokojený život není důležité jen fyzické zdraví, ale také to duševní. Jedná se o široký pojem zahrnující celou řadu témat. Projekt Týdny duševního zdraví si klade za cíl postupně tato témata přibližovat studentům ČVUT a tím podpořit povědomí o důležitosti osobní pohody.
Projekt se na duševní zdraví kouká holisticky – snaží se tedy postihnout jak témata duševních onemocnění (deprese, úzkost…), tak na témata budování mentální odolnosti (Resilience a optimismus, Study-Life balance…) a témata s tím související.
Týdny duševního zdraví by měly pomoci studentům a zaměstnancům ČVUT lépe porozumět, co se v nich děje a žít tak spokojenější a zdravější život.
Jak to bude vypadat?
Každých 14 dní semestru bude dedikováno jednomu tématu, které se týká duševního zdraví. Můžete se těšit na článek o tématu, mnoho podnětů k zamyšlení na sociálních sítích, semináře zaměřené na dané téma. Jednou za 14 dní se taky s námi můžete potkat na stánku, kde se s námi o vaší zkušeností s tématem můžete popovídat. Na stánku budou k danému tématu připravené hravé i vzdělávací aktivity, které si může kdokoliv vyzkoušet.
Témata Zimního Semestru 2024/2025
30.9. – 13.10.: Study-life balance; Stánek proběhne 10.10. na FA
14.10. – 27.10.: Úzkost; Stánek proběhne 21.10. na FSv
28.10. – 10.11.: Mentální odolnost a optimismus; Stánek proběhne 6.11. na FJFI
11.11. – 24.11.: Sociální média; Stánek proběhne 20.11. 20.11. na FBMI
25.11. – 8.12.: Strasti vysoké inteligence; Datum a místo stánku v domluvě
9.12. – 22.12.: Perfekcionismus; Datum a místo stánku v domluvě
Study-life balance
Ve světě tisíce možností (ale také tisíce povinností) je potřeba zachovávat rovnováhu mezi školou/prací, našimi zájmy a odpočinkem. Přečtěte si článek o tom, jak si udržet váš Study-Life Balance.
Úzkost
Výzkumy uvádí, že mezi 1/4 a 1/3 lidí má během svého života zkušenost se silnými úzkostmi. I proto je důležité porozumět tomu, co úzkost způsobuje a jak s ní pracovat.
Mentální odolnost – Resilience
Každý z nás se během života potká s překážkami, které nejde snadno zdolat. Jak je možné, že někdo na takové překážky reaguje rezignací a někdo jiný se zapře jak býk a překážku zdolá. Tomu se věnuje téma resilience, tedy mentální odolnosti.
Sociální média
Mnozí z nás si život bez sociálních sítí a internetu nedokáží představit. Přináší nám řadu pozitivních aspektů. Ale stejně jako třeba u ohně platí, že kdo i dobrý sluha se může stát zlým pánem.
Strasti vysoké inteligence
Ačkoliv boom IQ testů a měření inteligence je za námi, kolem tématu nadání a mimořádně vysoké inteligence stále kolují nejasnosti. Přečtěte si, jak svět vidí nadaní jedinci a s čím se mohou potýkat.
Perfekcionismus
Učený z nebe nespadl. A přesto si často myslíme, že je potřeba mít vše dokonalé a perfektní. A pokud to takové nebude, tak to nemá smysl dělat. Ačkoliv nám může perfekcionismus být přínosný a vést nás ke kvalitní práci, je důležité s ním umět pracovat, aby se z něj nestal trýznitel.